Zasady wynagradzania kierowców w transporcie międzynarodowym, bezpieczeństwo kierowców pojazdów ciężarowych i autobusów, płaca minimalna w transporcie drogowym i czas pracy kierowców to główne tematy rozmów, które odbyły się 18 stycznia 2017 r. w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Wzięli w nich udział przedstawiciele administracji rządowej: Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Finansów, Państwowej Inspekcji Pracy, Instytutu Transportu Samochodowego, Inspekcji Transportu Drogowego oraz strony społecznej, reprezentowanej przez przewoźników i pracodawców transportu drogowego, a także związków zawodowych zrzeszających kierowców.
Kwestia należności wypłacanych kierowcom z tytułu podróży służbowych, wykonywanych w ramach przewozów międzynarodowych, wymaga regulacji w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 listopada 2016 r. W wyroku tym (K11/15) wskazano, że dotychczasowe zasady wypłaty ryczałtów kierowcom w transporcie międzynarodowym są niezgodne z Konstytucją. Prowadzący spotkanie wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit powiedział, że liczy na osiągnięcie kompromisu pomiędzy przedsiębiorcami i pracownikami w tym zakresie.
„Przedstawiciele związków zawodowych kierowców zgłosili postulat wyprowadzenia płacy minimalnej w transporcie drogowym, jako przedmiot prac Zespołu ds. prowadzenia branżowego dialogu społecznego. Kolejny postulat zgłoszony przez to środowisko to zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców, polegające m.in. na zniesieniu indywidualnego rozkładu czasu pracy kierowców oraz zmiany w zakresie warunków i czasu pracy kierowców wykonujących przewozy regularne, których trasa nie przekracza 50 km.”
Więcej: MIIB.GOV.PL